profile="http://gmpg.org/xfn/11"> „Животињска фарма” Гимназије у Лебану најбоља представа на 21. Позоришним суретима ученика гимназија Србије | Гимназија у Лебану

Животињска фарма – победничка представа у Крагујевцу

Представа „Животињска фарма” Гимназије у Лебану најбоља представа у целини на 21. Позоришним суретима ученика гимназија Србије

Реч чланова жирија:

Представа „Животињска фарма” проговара прецизном жестином, снагом, бритком и убитачном мишљу, а све кроз један јак позоришни, неформални израз. Говори језиком алтернативног, слободоумног позоришног израза. Таква представа оставља вас без даха, широм отворених очију и чини да вам срце брже лупа, душа и биће се буде. Могли бисте сваки сегмент посматрати понаособ, али, као и увек када се деси уметност, ваше биће за тим нема потребе; јер једино што желите је да признате величанство уметности која се ретко деси, а десила се.

О представи:

Представа „Животињска фарма” алегорија је о људским надањима и страдањима, о тренуцима успаваности човекове коју лажни чудотворци и вође (зло)употребе. Желели смо да испричамо причу о великим лажима које су постојале, постоје и постојаће – а у име којих су животе губиле хиљаде и хиљаде људи. Ово је парабола о лажним обећањима, и истинским страдањима, о лажама и паралажама које у слепоћи и незнању човеков ум не може разазнати. „Животињска фарма” је представа о мраку у човеку, и око човека – а у мраку је све дозвољено – о тренуцима када људи све више подсећају на животиње, о дехуманизацији човека и хуманизацији животиња. Желели смо да подсетимо све људе, испредајући скаску о животињама, да нема владара без поданика, и да је моћ у самом народу. Представа је позив на будност – и сувише агресивни крик да се уснули пробуде, да активирају сопствену мисао, и да реч преобразе у покрет не би ли се супротставили лицемерству, непотизму, полтронству, шибицарењу. Ово је прича о временима у којима се не може распознати ко је свиња, а ко човек – нека опросте свиње, што би рекла моја нана. Причајући о мраку, желели смо да подсетимо на исцелитељску моћ светлости која ће нам открити да ветрењаче нема, да је цар го – донкихотовски смо се борили, а јесмо ли успели – будућа времена ће показати.

Театар „Гимназијалац” Гимназије у Лебану